Štěňata


 

Vrh "C"

 

 


 

 

    Příroda tomu chtěla, že v loňském roce ani Zera ani Fergie nezabřezly. Rozhodli jsme se tedy v letošním roce nakrýt obě v předjarním termínu. Obě krytí proběhla s odstupem jednoho týdne zcela perfektně a tentokrát to vyšlo.

 


 


Příroda tomu chtěla, že přes týdenní rozestup mezi krytími, se tyto dva vrhy narodily ve stejný den.(Budu tedy o nich následně psát v jedné kapitole).

A také příroda nám ukázala, že její pravidla jsou krutá a neměnná. Ani člověk - "pán všeho tvorstva" ani Bůh (nikomu neberu jeho víru v něj) nemají proti přírodním zákonům šanci. Zažili jsme s našimi fenkami mnoho radosti, ale taky smutku a pocitu bezmoci. Ale začnu od začátku.

Rodiči vrhu C jsou naše fenka Fergie a pes Finn Icebear von Wilar z chovatelské stanice manželů Kleindienstových z Německa. Vzhledem k dovolené našeho veterináře jsme jeli na sono na kliniku do Brna. Paní doktorka na porodním oddělení nám sdělila, že štěňátek bude hodně. To jsem ještě netušila, že se za měsíc opět setkáme.
Vraťme se k 19.dubnu - přijeli jsme z kliniky se Zerou, všechno dění se točilo kolem ní a štěňátek. Večer při krmení ostatních "vlků" vyplivovala Eržika provokativně granule a odkráčela bez většího zájmu. Čtvrt hodiny poté přišlo na svět její první štěňátko. V duchu jsem se chválila za volbu mít obě fenky v jedné místnosti, protože jsem mohla na všechno dohlédnout. Eržika byla velmi šikovná a statečná. Po probdělé noci měla u sebe 6 štěňátek, v průběhu dalšího dne do půl sedmé večer jich přišlo na svět dalších pět. Doktor přislíbil provést sono hned ráno příštího dne - naléhavá operace však tento termín posunula až na poledne. Těsně před jeho příjezdem přišlo na svět poslední - velké mrtvé štěňátko - fenečka. Veterinář důkladně vyšetřil a zkontroloval fenku, dal jí potřebné injekce a nasadil antibiotika. Následné hodiny nepatřily k nejšťastnějším v mém životě, dva pejsci, kteří se napili plodové vody a které jsem musela při porodu oživovat, uhynuli s projevem velkých dechových obtíží. Ale na smutek zbyla jen chvilička, protože čas se nezastavil a nejen "mamky" ale hlavně štěňátka vyžadovala nepřetržitou péči. Další komplikace na sebe nenechala dlouho čekat - fenečka C´est la vie dostala silný hnisavý zánět, který se nejvíce projevil v pravé přední nožce, ale také levá přední a pravá zadní byly zasaženy. C´est la vie - zvaná Cvučka, což znamená něco jako Drobeček, dostávala antibiotika a každý den jí na klinice manž.Fialových v Brně odsávali hnis. Bylo nám doporučeno, abychom z důvodů očekávaných negativních následků, nechali fenečku uspat. Byla maličká, téměř nepřibývala na váze, ale byla tak dravá a tolik chtěla žít. Rozhodli jsme se s Erichem, že za ni vezmeme celoživotní zodpovědnost a požádali o pokračování v léčbě. Hnisavý zánět byl vyléčen, otevřená rána se zacelila, fenečka začala pomalu přibývat na váze. Kloub přední pravé nožky však byl zánětem silně zasažen a C´est la vie kulhá.

 


 


Vrh "C"

Rodiče:

Fergie Surycan
Finn-Icebear von Wilar


Štěňata:

Carlos
Carpe diem
Cesaro
Colos
Caramela
Carrera
C´est la vie
Clementine
Colette

Všichni tito pejsci i fenečky měli v 6 týdnech nové páníčky. Někteří z nich je i několikrát navštívili, jsme ve stálém písemném nebo telefonickém kontaktu. U nás zůstane fenečka C´est la vie, zvaná Cvučka neboli Drobeček, ostatní odejdou od 19. do konce června do nových rodin.
 


 

 

© David Valášek 2003-5