Naše chovatelská stanice,

aneb jak to všechno začalo...

 

 

 

       Z touhy po prostoru a čistém vzduchu jsme v roce 1997 vyměnili pohodlný život v komfortním bytě za nikdy nekončící práci na rekonstrukci rodinného domu v Úvalech u Valtic. Jižní Morava má, tak jako každý jiný kraj, své osobité kouzlo. A k tomu, abychom je mohli vychutnat plnými doušky za slunečního svitu i za deště, při východu slunce i večerních červáncích i v jedinečnosti všech čtyř ročních období, přispěl náš první pes, irský vlkodav Alva. Od toho dne, kdy jsme ho přivezli, se stal náplní našich rozhovorů s přáteli, náplní našich plánů, snů i sporů. Vzhledem k tomu, že nezůstal sám /více Naši psi/ rozhodli jsme se založit chovatelskou stanici, které byl přiznán mezinárodně chráněný název "Mezi kamarády" . V červnu 2003 jsme s velkým napětím a radostí přivítali pod naší střechou "vrh A" - devět štěňátek, která se narodila naší tříleté feně Zeře / více Štěňata /.

      

jak to všechno začalo...

 

       Vzhledem k tomu, že jsme si nejdříve pořídili psa a potom fenu, došli jsme k názoru, že by stálo za pokus, stát se hobby-chovateli.  Po mírných útrapách s vymýšlením názvu CHS nám byl potvrzen mezinárodně chráněný název Mezi kamarády. Povolení názvu probíhá ve dvou kolech. V prvním žadatel zašle šest (z jeho hlediska úžasných) názvů na ČMKU, kde je protřídí přes centrální český počítačový registr. K našemu nemilému překvapení neprošlo ani OD ERBU (od ERicha BUchingera) ani Carpe diem (z latiny Užij dne) ani Hobby ani Happy, prostě nic. Takže ještě jednou - originálněji, bláznivěji - to nikdo nebude mít. Ani Od ovčí babičky, Tulácký ráj, Akátový med, Réva, Z devítky. Bohužel.... Už nevím přesně, co jsme vymysleli potřetí. Věděla jsem jen, že už samo o sobě "z" nebo "v" a "od" "nad" nebo "pod" je handicap. Takže "mezi" a trošku vyslovitelné i pro cizince "kamarády".  A to se setkalo s úspěchem. Pokud člověk sám nezažije záludnosti výběru správného psího rodičovského páru, neví, jak probíhá krytí a jaké překážky se můžou vyskytnout, pokud jeho vlastní feně neroste bříško a pokud není sám přítomen vrhu a intenzivní péči o štěňata, bere to všechno jako šedou teorii .A přítom je všechno úplně jinak. Nic se nedá zcela přesně naplánovat nebo naprogramovat. Psi se řídí svými instinkty a pudy. A my lidé bychom měli pokorně podřídit zákonům matky přírody a obdivovat se jejím kouzlům.

Naše první fenka Dannah odešla za měsíc po bonitaci do psího nebe a tak zůstal Alva na čas bez nevěsty. Jeho první "přespolní" partnerka nás navštívila třikrát vždy při následujícím hárání. Co se týče technického provedení, byl Alva úspěšný. Fena ale nikdy nezabřezla. Ale opět špatná zpráva. Jak Alva, tak i Zera mají sami o sobě velmi nízké procento sdílenosti alel s jinými psy u nás, což je teoreticky dělá vhodnými partnery. Ale k sobě se geneticky vůbec nehodí.

Proto jsme měli tak obrovskou radost z březosti naší Zery po nakrytí Giulianim Sagittarius majitelky MVDr. Zuzany Málkové. / více Štěňata /

 


 

© David Valášek 2003-5